برنامه نمایش فیلم های ایرانی در جشنواره ونیز

سه فیلم ایرانی همچنان که می مُردم، راه پله و خشت و آینه در مجموع 15 نمایش عمومی و ویژه اهالی سینما و رسانه در هفتادوپنجمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز خواهند داشت.

برنامه نمایش فیلم های ایرانی در جشنواره ونیز

به گزارش خبرنگاران، فیلم همچنان که می مُردم به کارگردانی مصطفی سیاری، نماینده سینمای ایران در بخش افق های جشنواره ونیز، دو نمایش عمومی خود را روزهای شش و هفتم سپتامبر (15 , 16 شهریور) تجربه خواهد نمود و چهار نمایش ویژه اهالی سینما و رسانه نیز هم در روز پنجم، ششم و هفتم سپتامبر (14، 15 و 16 شهریور) خواهد داشت.

نادر فلاح، الهام کردا، مجید آقاکریمی، وحید راد، محمد ربانی، علی مولایی و… بازیگران اصلی فیلم همچنان که می مُردمهستند و داستان فیلم درباره خانواده چهار نفره ای است که برای خاکسپاری پدر خود، طبق وصیت او راهی روستایی ناشناس می شوند و هیچکدام از اعضای خانواده تا به حال چیزی از روستا نشنیده اند.

مصطفی سیاری کارگردان این فیلم در معرفی فیلمش در سایت جشنواره ونیز آورده است: با در نظرگرفتن مخطبان فیلم به عنوان افرادی هوشمند، ما می خواهیم این فیلم به زبان خود حرف بزند و راوی باشد. بر این اساس و برای اجتناب از یک سبک روایی طولانی تصمییم گرفتیم در این فیلم اطلاعات را به گونه ای در اختیار مخاطب قرار دهیم که ساختار و حال و هوای دراماتیک فیلم را به مخاطره نیاندازد. ما همچنین کوشش کردیم تحت تاثیر لایه های زیرین فیلم نباشیم و تدوین و میزانسن اثر را نیز به خوبی با فیلمنامه و اتمسفر فیلم هماهنگ نموده ایم. رو هم رفته کوشش ما این بوده که موضوعی کلاسیک را از نگاه یک کارگردان و نویسنده که در سال 2018 زندگی می نمایند به تصویر بکشیم. نکته مهم دیگر کوشش ما برای ایجاد لحظاتی جادویی و نه سورئال در بخش هایی از فیلم بود و به همین دلیل و با توجه به ایجاد یک فضای ماورائی، بهینه ترین استفاده را از ویژگی هایی چون شخصیت ها، درام، میزانسن، تدوین، نور، زمان وگرافیک بردیم.مفهوم اصلی فیلمنامه حول محور رابطه میان شرایط و رویدادهای کودکی وتاثیر آن در دوران بزرگسالی است و کوشش در این راستابوده که داستان را براساس فرهنگ و مناسبات ایرانی روایت کنیم تا مخحاطب بتواند به راحتی آنها را ذهنش سازماندهی و در ناخودآگاهش با آن احساس همدردی کند.

اما پاگرد دیگر نماینده ایران در ونیز 2018 که در بخش کوتاه افق ها حضور دارد نیز روزهای هفتم و هشتم سپتامبر (16 و 17 شهریور) در مجموع دو نمایش عمومی و سه نمایش ویژه اهلی سینما و رسانه خواهد در ونیز خواهد داشت.

در توصیف این فیلم کوتاه پاگرد از زبان محسن بنی هاشمی کارگردان اثر در وبسایت جشنواره ونیز آمده است: موضع فیلم پاگرد همواره برای من جذاب بوده است و شما می توانیو نوعی عدم اطمینان و تعلیق را در آن احساس کنید درست شبیه زمانی که در خوابید و رویا می بینید. زمانی که چشم هایتان را باز می کنید و مطمئن نیستید که باید پالا بروید و یا پائین. من مصمم به کارکردن روی این داستان بودم، چیزی میان واقعیت و تخیل.

در فیلم کوتاه پاگرد بازیگرانی همچون: سارا بهرامی، توماج دانش بهزادی، فائزه یوسفی، کاملیا غزلی، غلام نیازی، بهراد زارعی نژاد، صدف عمویی و مصطفی زیرک ایفای نقش نموده اند.

همچنین فیلم خشت و آینه محصول سال 1964 (1343) به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم گلستان که سال جاری نسخه ترمیم گردیده آن در بخش کلاسیک جشنواره ونیز حضور خواهد داشت، چهاد نمایش در روزهای سوم و چهارم سپتامبر (12 و 13 شهریور) خواهد داشت.

هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز از 29 اوت (7 شهریور) در ایتالیا شروع گردیده و تا تا 8 سپتامبر (17 شهریور) ادامه خواهد داشت و سال جاری گیرمو دل تورو فیلمساز مشهور مکزیکی رئیس داوران بخش رقابتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برنامه نمایش فیلم های ایرانی در جشنواره ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با برنامه نمایش فیلم های ایرانی در جشنواره ونیز

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید